Premierleaguespelare.se Sök spelare

Odsonne Édouard

Anfallare i Crystal Palace. Fakta, spelarprofil och vägar vidare till truppen.

22Tröjnummer
28År
FrankrikeNationalitet

Vem är Odsonne Édouard?

Odsonne Édouard är anfallare i Crystal Palace i Premier League, 28 år gammal och kommer från Frankrike. Faktakortet samlar de spelaruppgifter som finns registrerade för 2026 - fält utan uppgifter visas inte.

Lag
Crystal Palace
Position
Anfallare
Nummer
22
Ålder
28
Nationalitet
Frankrike
Född
1998-01-16
Längd
187 cm
Vikt
83 kg

Hur står sig Odsonne Édouard i truppen?

Som anfallare konkurrerar Odsonne Édouard med 13 andra anfallare om speltiden i Crystal Palace. Med sina 28 år är han 3,2 år äldre än truppsnittet på 24,8 år, rutin som lagkamraterna kan luta sig mot. Han är en av 51 spelare från Frankrike i ligan den här säsongen.

28 årTruppsnitt 24,8
187 cmTruppsnitt 183 cm

Var ligger Odsonne Édouard i skytteligan?

Odsonne Édouard har inga registrerade mål i skytteligan ännu. Här är de fem som leder måljakten just nu.

Till skytteligan

Vanliga frågor om Odsonne Édouard

Vilket lag tillhör Odsonne Édouard?

Odsonne Édouard visas som spelare i Crystal Palace. Länken tillbaka till truppen ligger högst upp på spelarsidan.

Vilken position har Odsonne Édouard?

Odsonne Édouard är registrerad som anfallare i Crystal Palace. Om positionen ändras ska faktakortet vara den plats där uppgiften syns först.

Vilka spelaruppgifter finns för Odsonne Édouard?

Faktakortet visar lag, position, nummer, ålder, nationalitet och säsongssiffror. Födelsedatum, längd, vikt, fot och kontrakt visas bara när de finns registrerade.

Hur jämför jag Odsonne Édouard med fler Crystal Palace spelare?

Sektionen med fler profiler visar andra spelare i Crystal Palace. Skytteligelänken leder vidare till målrankingen när du vill jämföra mål.

Fler profiler ur samma omklädningsrum.