Premierleaguespelare.se Sök spelare

Robin Olsen

Målvakt i Aston Villa. Fakta, spelarprofil och vägar vidare till truppen.

25Tröjnummer
36År
SverigeNationalitet

Vem är Robin Olsen?

Robin Olsen är målvakt i Aston Villa i Premier League, 36 år gammal och kommer från Sverige. Faktakortet samlar de spelaruppgifter som finns registrerade för 2026 - fält utan uppgifter visas inte.

Lag
Aston Villa
Position
Målvakt
Nummer
25
Ålder
36
Nationalitet
Sverige
Född
1990-01-08
Längd
198 cm
Vikt
89 kg

Hur står sig Robin Olsen i truppen?

Som målvakt konkurrerar Robin Olsen med 9 andra målvakter om speltiden i Aston Villa. Med sina 36 år är han 11 år äldre än truppsnittet på 25 år, rutin som lagkamraterna kan luta sig mot. Han är en av 18 spelare från Sverige i ligan den här säsongen.

36 årTruppsnitt 25
198 cmTruppsnitt 184 cm

Var ligger Robin Olsen i skytteligan?

Robin Olsen har inga registrerade mål i skytteligan ännu. Här är de fem som leder måljakten just nu.

Till skytteligan

Vanliga frågor om Robin Olsen

Vilket lag tillhör Robin Olsen?

Robin Olsen visas som spelare i Aston Villa. Länken tillbaka till truppen ligger högst upp på spelarsidan.

Vilken position har Robin Olsen?

Robin Olsen är registrerad som målvakt i Aston Villa. Om positionen ändras ska faktakortet vara den plats där uppgiften syns först.

Vilka spelaruppgifter finns för Robin Olsen?

Faktakortet visar lag, position, nummer, ålder, nationalitet och säsongssiffror. Födelsedatum, längd, vikt, fot och kontrakt visas bara när de finns registrerade.

Hur jämför jag Robin Olsen med fler Aston Villa spelare?

Sektionen med fler profiler visar andra spelare i Aston Villa. Skytteligelänken leder vidare till målrankingen när du vill jämföra mål.

Fler profiler ur samma omklädningsrum.